WizytyOcuservice

Podczas standardowej wizyty u okulisty odbywa się kilka nieinwazyjnych badań, które mają za zadanie sprawdzić stan wzroku i gałki ocznej. Zanim jednak do nich dojdzie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Do podstawowych badań na wizycie okulistycznej zaliczają się: tonometria, badanie ostrości wzroku, autorefraktometria, badanie w lampie szczelinowej oka i badanie dna oka. Zdarza się, że niektórym pacjentom zaleca się dodatkowe badania: USG, OCT , angiografię fluoresceinową oraz dokumentuje zmiany wykonując fotografię przedniego lub tylnego odcinka.

Tonometria, czyli pomiar ciśnienia w gałce ocznej

Prawidłowe ciśnienie w gałce ocznej jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na ukrwienie i odżywienie oka niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. Badanie to odbywa się przy użyciu lampy szczelinowej. Lekarz znieczula oko pacjenta, a następnie roztworem na bazie fluoresceiny barwi film łzowy i przysuwa do oka końcówkę aparatu, wtedy lekarz widzi charakterystyczne zielne półokręgi. Gdy te półokręgi się zetkną, to tonometr odczytuje wysokość ciśnienia.

Badanie ostrości wzroku

Lekarz, który przeprowadza badanie ostrości wzroku, sprawdza zdolność rozdzielczą siatkówki, a dokładniej to, jak siatkówka odczytuje położone blisko siebie punkty. Badanie to odbywa się z wykorzystaniem tablicy Snellena, czyli tablicy, na której umieszczone są litery i cyfry o różnej wielkości w każdym rzędzie. Pacjent ze wskazanej przez okulistę odległości odczytuje wskazane przez lekarza znaki.

Autorefraktometria

Badanie to służy do komputerowego pomiaru wady wzroku poprzez ocenę refrakcji oka – mocy układu optycznego. Pacjent siada przed urządzeniem patrząc nieruchomo w obrazek widoczny w centrum obiektywu. Aparat wykrywa astygmatyzm, krótkowzroczność lub nadwzroczność. Po badaniu komputer drukuje gotowy wynik. Podczas badania, tak jak przy badaniu ostrości, nie można mieć założonych okularów ani soczewek kontaktowych. Na podstawie tego badania dobiera się następnie okulary korekcyjne.

Badanie w lampie szczelinowej

Badanie w lampie szczelinowej (inaczej nazywane biomikroskopią) polega na zbadaniu budowy struktur oka tzw. odcinka przedniego. Dla oceny obecności zaćmy/zmętnienia soczewki/konieczne jest zakroplenie do oka kropli rozszerzających źrenicę. Światło lampy szczelinowej kierowane jest przez lekarza na konkretne elementy oka w celu oceny ich stanu. Po rozszerzeniu źrenicy i zastosowaniu specjalnej soczewki trzymanej przez lekarza przed okiem urządzenie to pozwala również na przeprowadzenie wziernikowania pośredniego, umożliwiającego dokładną ocenę dna oka.

SOCT

SOCT, czyli spektralna optyczna koherentna tomografia, to badanie szczególnie ważne przy diagnostyce i kontroli zmian zachodzących w siatkówce. SOCT jest bardzo dokładnym badaniem oceniającym przekrój przez wszystkie warstwy siatkówki. Wykonuje się je przede wszystkim w diagnostyce AMD, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej, CSR i innych chorób siatkówki. Odgrywa też ważną rolę w monitorowaniu zmian spowodowanych cukrzycą. Badanie SOCT służy także do oceny skuteczności procesu leczniczego.

Fotografia przedniego lub tylnego odcinka

Fotografia przedniego odcinka oka pozwala na dokumentowanie zmian zachodzących na spojówce, soczewce, rogówce, tęczówce oraz w przedniej komorze oka. Zdjęcie robi aparat umieszczony w lampie szczelinowej. Zdjęcie tylnego odcinka oka dokumentuje zmiany siatkówki oka i wymaga zastosowania tzw. kamery siatkówkowej. Oba rodzaje fotografii umożliwiają obserwację postępu schorzeń oraz zmian.

USG

Badanie ultrasonografem wymaga dotknięcia głowicą aparatu powiek pacjenta. Umożliwia ocenę zmian zachodzących wewnątrz oka zwłaszcza jeśli procesy chorobowe uniemożliwiają ocenę oftalmoskopową. USG oka może odbywać się w prezentacji A lub prezentacji B. Prezentacja typu A wykorzystywana jest m.in. do pomiaru długości gałki ocznej np. w kontroli krótkowzroczności. Zdecydowanie częściej w gabinetach okulistycznych wykonuje się USG typu B, ponieważ można wykryć dzięki niemu więcej zmian, np. odwarstwienie siatkówki i pojawiające się guzy. Umożliwia też monitorowanie zmian spowodowanych cukrzycą i monitorowanie stanów pourazowych.

UBM

To badanie ultrasonografem z głowicą o wysokiej częstotliwości, umożliwiające badanie odcinka przedniego podobnie jak w badaniu biomikroskopowym. Zastosowanie tego badania pozwala także na ocenę struktur oka niedostępnych w tradycyjnych metodach, umożliwiając zobrazowanie struktur położonych za tęczówką oka, wykonanie pomiarów tzw. kąta przesączania w jaskrze. Jest ponadto niezbędne w diagnostyce nowotworów tęczówki i ciała rzęskowego.