Witrektomia to zabieg, który przeprowadza się wewnątrz gałki ocznej a konkretnie w komorze ciała szklistego. Jej celem jest poprawa lub przywrócenie funkcji siatkówki. Przez wielu witrektomia nazywana jest zabiegiem ostatniej szansy. Jest to zabieg operacyjny, który wymaga hospitalizacji, ale aby do niego doszło potrzebna jest kwalifikacja, która może odbyć się w naszym ośrodku.

Jak wygląda kwalifikacja?

Kwalifikacja do witrektomii polega na przeprowadzeniu standardowej wizyty w gabinecie okulistycznym obejmującej badanie ostrości wzroku, ocenę odcinka przedniego i tylnego oraz wykonaniu badań dodatkowych jak SOCT lub USG.

Jakie są wskazania do witrektomii?

Okuliści zalecają swoim pacjentom witrektomię, kiedy pojawiają się u nich:

  • błony przedsiatkówkowe,

  • otwory w plamce,

  • odwarstwienie siatkówki,

  • powikłania retinopatii cukrzycowej

  • krwotoki do ciała szklistego,

  • zapalenie wnętrza gałki ocznej,

  • urazy gałki ocznej,

  • ciała obce wewnątrzgałkowe,

  • proliferacyjna witreoretinopatia,

  • przemieszczenia soczewki naturalnej lub sztucznej.

Opis zabiegu witrektomii

Pacjent przed zabiegiem zostanie poinformowany o sposobie, w jaki powinien przygotować się do operacji. Sam zabieg przeprowadzany jest po podaniu miejscowego znieczulenia, więc pacjent nie czuje bólu. W razie dużego stresu lub ataku paniki, anestezjolog aplikuje leki uspokajające. Znieczulenie zostaje wstrzyknięte w okolice oka, aby cały zabieg mógł odbyć się bez nieprzyjemnych doznań.

Lekarz przeprowadzający operację rozpoczyna swoją pracę, dokonując niewielkich nacięć na ścianie gałki ocznej. Przez te nacięcia możliwe jest wprowadzenie narzędzi operacyjnych do wnętrza gałki. Lekarz usuwa ciało szkliste wraz z chorymi tkankami i ewentualnymi ciałami obcymi, a oko wypełnia się specjalnym jałowym płynem. Zdarzają się też sytuację, w których komorę ciała szklistego wypełnia się gazem lub olejem silikonowym. Obie substancję są tymczasowe, ponieważ gaz sam zanika po kilku lub kilkunastu tygodniach a olej wymaga usunięcia przez lekarza w drodze kolejnego zabiegu operacyjnego. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić utrzymywanie głowy w określonym położeniu, co jest niezbędne dla uzyskania najlepszego efektu leczniczego lub dla zmniejszenia odsetka ewentualnych powikłań.

Pobyt pacjenta w szpitalu trwa zazwyczaj tylko jeden dzień. Pierwsze dni po operacji mogą wiązać się z niewielkim bólem i gorszym widzeniem niż przed operacją. Osoba po zabiegu musi zgłaszać się w wyznaczonych terminach na wizyty kontrolne u swojego okulisty, który sprawdzi czy wszystko przebiega prawidłowo.

Pacjent po witrektomii powinien też przestrzegać wszystkich poleceń, które dostał od lekarza. Zazwyczaj są to zalecenia oszczędzającego trybu życia obejmujące np. ograniczenia wysiłku fizycznego, wykonywania określonych czynności lub zakazy dotyczące np. latania samolotem, podnoszenia ciężkich rzeczy, schylania się. Należy też dbać o to, aby regularnie stosować zalecone leki.

Co daje witrektomia?

Dzięki witrektomii możliwa jest poprawa i stabilizacja ostrości widzenia. Wczesne podjęcie leczenia nawet przy wysokim zagrożeniu, pozwala zachować zdolność widzenia. Poza tymi korzyściami witrektomia spowalnia też działanie czynników chorobotwórczych i pozwala odtworzyć warunki anatomiczne gałki ocznej.

 WAŻNE:  wczesne rozpoczęcie leczenia daje możliwość utrzymania widzenia