USG Gałki ocznej i oczodołu

USG gałki ocznej i oczodołu

Ultrasonografia jest badaniem, które za pomocą ultradźwięków, umożliwia dokładne zbadanie ludzkich narządów w celach diagnostycznych, w tym między innymi gałki ocznej i oczodołu.

USG

Wskazania do przeprowadzenia USG oka mogą być różne, np.: diagnostyka nowotworów gałki ocznej, odwarstwienie siatkówki, stany po urazach oka i jego okolicy, potrzeba pomiaru długości gałki ocznej, oftalmopatia tarczycowa, zmiany cukrzycowe czy też brak przejrzystych ośrodków optycznych (spowodowanych np. krwotokiem).

Badanie przebiega szybko, a pacjenci nie muszą się niczego obawiać, ponieważ USG wykonywane jest przy zamkniętych oczach, jest niebolesne i nieinwazyjne. Lekarz nakłada specjalny żel na powieki pacjenta i przykłada do nich sondę. Okulista zazwyczaj prosi pacjenta o poruszanie oczami w określonych kierunkach.

Ultrasonografia może odbywać się w dwóch prezentacjach:

  • prezentacji A – badanie tego typu wykorzystuje czułość aparatu wyrażoną w decybelach i umożliwia zbadanie parametrów gałki ocznej (np. jej długość osiowa czy głębokość komory przedniej). Pozwala kontrolować m.in. pęczniejącą soczewkę u seniorów. USG tego typu przeprowadza się raczej rzadko.

  • prezentacji B – ten rodzaj wykorzystywany jest bardzo często w diagnostyce chorób oka. Opiera się na serii skanów podłużnych i poprzecznych z ultrasonografu. Dzięki temu badaniu możliwe jest dostrzeżenie zaburzeń wewnątrz oka i w oczodole. Zaleca się je zazwyczaj, gdy podejrzewa się odwarstwienie siatkówki, guzy lub krwotoki.

UBM

UBM, czyli badanie ultrabiomikroskopowe, jest badaniem USG, które polega na sprawdzeniu przedniej części gałki ocznej. W tym badaniu, tak jak i w klasycznym USG, wykorzystuje specjalną sondę. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą, a jego oko zostaje znieczulone za pomocą kropli, aby wyeliminować uczucie dyskomfortu. Badanie odbywa się na otwartych oczach i jest całkowicie bezpieczne.

Celem UBM jest zbadanie rogówki, komory przedniej, kąta przesączania, tęczówki, soczewki oraz ciała rzęskowego. To badanie jest szczególnie ważne przy diagnostyce jaskry wtórnej. Pozwala wykryć guzy i cysty na rogówce, tęczówce, ciele rzęskowym czy spojówce. UBM umożliwia też rozpoznanie chorób twardówki i nadtwardówki. Po wykonaniu obu badań okulista wyjaśnia wszystko pacjentowi i przekazuje mu zdjęcie z ultrasonografu wraz z opisem.

Czas badania około 10 minut

 WAŻNE:  badanie w pełni bezpieczne dla osób w każdym