Spektralna optyczna koherentna tomografia – SOCT

Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia oka, w skrócie określana jako SOCT, to badanie okulistyczne, które pozwala w bardzo szczegółowym stopniu sprawdzić stan siatkówki oka.

Czym jest siatkówka i jaką funkcję pełni?

Siatkówka ma formę błony, która znajduje się z tyłu gałki ocznej. Jej zadaniem jest odbieranie bodźców wzrokowych ze światła docierającego do oka. W tym celu na powierzchni tęczówki znajdują się pręciki oraz czopki. Odebrane przez nie bodźce są przekierowywane do nerwu wzrokowego, który znajduje się w mózgu. To właśnie dzięki temu procesowi możemy widzieć.

Problemy z siatkówką

Jeśli siatkówka działa w sposób niewłaściwy, sygnały docierające do mózgu są niewłaściwie. W efekcie pojawiają się różnego rodzaju wady wzroku. Niestety w niektórych przypadkach mija bardzo dużo czasu, nim pojawią się objawy konkretnego problemu. Ze względu na to, że im szybciej rozpoczniemy walkę danym schorzeniem, tym większą pomoc możemy uzyskać. Właśnie dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać kondycję swojego wzorku. W tym celu pomocne jest badanie SOCT.

Kto jest szczególnie narażony na problemy z siatkówką?

O badaniu powinni pamiętać w szczególności pacjenci bardziej narażeni na problemy z siatkówką oka. Są to cukrzycy, osoby cierpiące na nadciśnienie oraz mające wady wzroku, a w szczególności krótkowzroczność. Ryzyko są większe również w przypadku osób, które miewają migreny, odczuwają ucisk na gałkę oczną, wytrzeszcz, chwilowe ślepoty, podwójne widzenia oraz mroczki przed oczami.

Na czym polega badanie oraz jaki jest jego przebieg?

Celem badania jest jest ukazanie wszystkich nieprawidłowości, jakie zachodzą na powierzchni błony siatkówkowej np. przetarć, zwyrodnień czy odwarstwień. Podczas badania wykorzystywana jest spójna wiązka światła, dzięki której tworzony jest obraz w technologii 3d. Jego analiza pozwala wykryć wszelkie zmiany czy śledzić postępowanie leczenia.

Jakie choroby można zdiagnozować przy pomocy SOCT?

Badanie pozwala zdiagnozować wiele chorób dotykających narządu wzroku, takich jak jaskra, obrzęk plamki, zwłóknienie przedplamkowe, centralna retinopatia surowicza, makulopatia cukrzycowa czy zwyrodnienie plamki żółtej.

 

Wskazania do badania:

• zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
• makulopatia cukrzycowa
• otwory plamki
• błony przedsiatkówkowe
• obrzęk plamki
• centralna retinopatia surowicza
• jaskra
• inne o których decyduje lekarz

Wynik:

Wydruk  wraz z opisem lekarza specjalisty dostępny po wykonanym badaniu.

 

Czas badania około 10 minut 

Badanie wykonywane są codziennie od poniedziału do piątku

Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek
8.30-15.00 8.00-17.00 8.00-18.00 8.30-18.00 8.00-12.00

 WAŻNE:  badanie w pełni bezpieczne dla osób w każdym wieku