Onkologia okulistyczna

Diagnostyka nowotworów gałki ocznej

O nowotworze gałki ocznej słyszy się rzadko. Powodem może być to, że trudno go wykryć bez systematycznych wizyt u okulisty, więc duża część osób może nawet nie wiedzieć, że go ma. Skuteczna diagnostyka pozwala na szybkie podjęcie leczenia i pozbycie się nowotworu.

Nowotwory związane z narządem wzroku mogą występować w różnych miejscach – w gałce ocznej, oczodole lub miejscach sąsiednich. Na powiekach może pojawić się rak podstawnokomórkowy, brodawczak i naczyniak. Na błonie naczyniowej pojawia się czerniak złośliwy, na spojówce rak spojówki lub też rak łojowy. Siatkówka oka zagrożona jest siatkówczakiem, a oczodół chłoniakiem złośliwym i oponiakami. Nowotwory mogą być pierwotne (zaczynają swój rozwój właśnie w oku) lub wtórne, czyli powstające w wyniku przerzutu nowotworu złośliwego z innego narządu.

Diagnostyka guzów wewnątrzgałkowych

Przy diagnostyce guzów wewnątrzgałkowych istotne są odpowiednie badania, bez nich nie będzie możliwe postawienie diagnozy. Podczas wizyty okulistycznej lekarz w trakcie standardowego badania może zauważyć niepokojące objawy. Szczególnie istotne jest badanie w lampie szczelinowej. W przypadku zauważenia guza zaleca się dodatkowe badania: USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz biopsję. Badania te pozwalają też ustalić, czy jest to nowotwór złośliwy czy łagodny. Konkretne badania są wyborem lekarza i zależą od rodzaju wykrytej zmiany.

Wskazania

Wskazania do diagnostyki nowotworów oka u dzieci i dorosłych mogą być różne. Najczęstszymi wskazaniami są:

  • znamię barwnikowe naczyniówki – mogą być początkiem powstawania czerniaka błony naczyniowej. Każda zmiana w znamieniu powinna być kontrolowana, ponieważ może się rozrastać i powodować zagrożenie.

  • różnicowanie zmian przedniego odcinka gałki ocznej (powiek, spojówek, tęczówki) – podczas badania zwraca się uwagę na wszelkie zmiany odbiegające od normy.

Czerniak błony naczyniowej

Czerniak błony naczyniowej to najczęściej występujący nowotwór na narządzie wzroku. Powstaje z melanocytów, czyli z tych samych komórek barwnikowych, które występują w skórze. Czerniak wyłania się z powodu mutacji w genie BRAF, ona to właśnie prowadzi do zaburzeń ilości melanocytów. Nowotwór może nie powodować żadnych objawów, ale zdarza się, że wywołuje uczucie podrażnienia oka, wpływa na zaburzenie widzenia i zakrzywienie obrazu, może też powodować fotopsje, czyli błyski w polu widzenia.

Wszystkie niepokojące objawy powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem okulistą.

Onkologia w Ocuservice

W naszym centrum okulistycznym opiekę onkologiczną sprawuje dr n. med. Iwona Rospond-Kubiak. Pani Doktor od wielu lat diagnozuje i leczy nowotwory gałki ocznej. Swoje umiejętności poszerzała, odbywając międzynarodowe staże i publikując istotne dla onkologii okulistycznej prace. Od ponad 10 lat prowadzi Poradnię Onkologii Okulistycznej w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Doktor Rospond-Kubiak jest świetną specjalistką i cieszy się sympatią pacjentów.

 

 WAŻNE:  W przypadku rozpoznanych zmian łagodnych pacjent powinien być minimum raz w roku na wizycie kontrolnej u lekarza specjalisty.

Znamię barwnikowe naczyniówki – zdjęcie kolorowe dna oka