Opracowanie zabiegów wykorzystujących lasery w znacznym stopniu odmieniło oblicze współczesnej okulistyki. Tego typu metody stanowią pomoc dla osób zmagających się z wadami oraz chorobami wzroku. Są precyzyjne, a przy tym nie zajmują dużo czasu. Możemy wyróżnić kilka rodzajów zabiegów laserowych.

Podprogowa laseroterapia mikropulsowa

Jest to innowacyjna metoda, która pozwala na leczenie schorzeń takich jak centralna surowicza chorioretinoparia, cukrzycowy obrzęk plamki czy inne postacie obrzęku plamki. Podczas zabiegu nie powstają widoczne blizny siatkówki.

Polega na zastosowaniu mikropulsów, które sprawiają, że płyn znajdujący się pod siatkówką zmysłową wchłania się szybciej, co znacznie skraca czas rekonwalescencji.

Laseroterapia siatkówki

Ta metoda jest inaczej określana jako fotokoagulacja laserowa. Wykorzystuje się ją w przypadku schorzeń naczyniowych, takich jak retinopatia cukrzycowa czy zakrzepy naczyń siatkówki, a także w przypadku otworów i przedarcia siatkówki lub zwyrodnienia obwodowej siatkówki.

Przed zabiegiem, do oczu pacjenta podaje się krople znieczulające oraz rozszerzające źrenice. Przez cały czas pacjent pozostaje w pozycji siedzącej. Na jego oko nakładana zostaje właściwa soczewka, która sprawia, że miejsce siatkówki jest bardziej widoczne. Siatkówka jest poddawana koagulacji, a całość zajmuje od kilku do kilkunastu minut.

Kapsulotomia YAG

W tej metodzie wykorzystywany jest laser Nd:YAG. Zabieg przeprowadzany jest u pacjentów, którzy wcześniej przechodzili zabieg operacji zaćmy, poprzez wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Irydotomia laserowa Nd:YAG tzw. IRT

Metoda ta wymaga wykonania otworu w obwodowej części tęczówki. W ten sposób możliwe jest przepłynięcie cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Brak przepływu sprawia, że wewnątrz gałki pojawia się większe ciśnienie.

Trabekuloplastyka

Zabieg jest przeprowadzany przy użyciu lasera diodowego 532 nm, inaczej określanego laserem zielonym. W trakcie zabiegu utkanie beleczkowania jest delikatnie przypalane, co prowadzi do odpływu cieczy wodnistej, a w rezultacie obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

 WAŻNE:  laseroterapia  jest jedynym skutecznym sposobem leczenia powikłań ocznych cukrzycy.