Badanie okulistyczne

Badanie okulistyczne w naszym ośrodku rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu chorobowego z pacjentem.
Wywiad przeprowadza lekarz- specjalista chorób oczu.

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości wzroku jest podstawowym testem czynnościowym oka, dlatego przeprowadzane jest przy każdym badaniu okulistycznym. Badania jest ostrość do bliży i do dali (zasadą Snellena).

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego czyli tonometria to  jedno z podstawowych badań okulistycznych. W naszym gabinecie stosowany jest do tego tonometr aplanacyjny Goldmana. Uznany za najdokładniejszą metodę pomiaru. 

Badanie wykonuje się za pomocą lampy szczelinowej i wymaga zastosowania kropli znieczulających oraz barwnika-fluoresceiny do wybarwienia rogówki.

Badanie wady wzroku (wady refrakcji)

Refrakcja inaczej wada wzroku. Większość ludzi ma wadę wzroku, czyli wadę refrakcji. Można być krótkowidzem, dalekowidzem, mieć astygmatyzm lub starczowzroczność.

Badanie służy określeniu mocy soczewki potrzebnej do skorygowania wady układu optycznego oka.

Badanie w lampie szczelinowej (biomikroskopia)

Lampa szczelinowa jest podstawowym narzędziem pracy okulisty pozwalającym ocenić budowę struktur oka oraz postawić diagnozę. 
W trakcie badania światło lampy szczelinowej ogniskuje się kolejno na powiekach, spojówce, twardówce, rogówce, przedniej komorze wypełnionej cieczą wodnistą, tęczówce, soczewce i przedniej części ciała szklistego.

Używając w lampie szczelinowej dodatkowych soczewek, można zobaczyć struktury kąta przesączania (jest to tzw. gonioskopia) oraz dno oka.

Badanie dna oka

Badanie wykonuje się po uprzednim rozszerzeniu źrenic. W trakcie badania ocenia się nerw wzorowy i siatkówkę centralną (głównie plamkę żółtą) oraz obwód siatkówki.

Badanie dostarcza informacje nie tylko o kondycji naszego oka, ale również o funkcjonowaniu całego organizmu. Pozwala zdiagnozować wiele chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Wczesne wykrycie zmian pozwala zapobiec rozwojowi choroby.

Zalecane jest nie tylko przez okulistów, ale i przez lekarzy innych specjalności tj.: interniści, diabetolodzy i kardiolodzy.

 WAŻNE Czas badania z przygotowaniem pacjenta wynosi do 1,5 godziny

Aby  dno oka było dobrze widoczne – źrenicę rozszerza się kroplami. Warto więc pójść na nie z osobą towarzyszącą, bo przez kilka godzin po nim gorzej się widzi,
w szczególności z bliska. Szerokie źrenice utrudniają także przez kilka godzin czytanie i wszelką pracę wymagającą dobrego widzenia z bliska.

Do badania podawane są krople rozszerzające źrenicę. Przez około 4 godziny występuje pogorszenie widzenia i światłowstręt co uniemożliwia prowadzenie pojazdu bezpośrednio po badaniu! Dobrze mieć z sobą okulary przeciwsłoneczne, bo po zakropleniu kropli rozszerzających źrenicę pojawia
się przejściowa nadwrażliwość na światło.

Czas pobytu w gabinecie

Czas pobytu oraz trwania wizyty w naszej placówce może się wydłużyć ze względu na konieczność rozszerzania źrenic pacjenta.  Ilość czasu niezbędna do uzyskania odpowiedniego rozszerzenia źrenic jest różna u każdego pacjenta i jest zależny od wielu czynników. Od tego zależy poprawność i dokładność wykonywanych badań.

Ocuservice® | Poznań, ul. Kościelna 26/1 


Zapraszamy do naszej przychodni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00

Zapraszamy do kontaktu:

Wyrażam zgodę na przetważanie danych osobowych

5 + 15 =