Na czym polega ten zabieg?

Iniekcja doszklistkowa polega na wprowadzeniu do wnętrza oka, a dokładniej do komory ciała szklistego (stąd też nazwa zabiegu) odpowiedniego leku. To szybki zabieg, który nie sprawia pacjentowi bólu. Przed rozpoczęciem właściwego zabiegu aplikuje się krople rozszerzające źrenicę a następnie oko pacjenta zostaje miejscowo znieczulone za pomocą specjalnych kropel. Skóra powiek jest odkażana, ponadto odkaża się i płucze worek spojówkowy. W czasie zabiegu twarz pozostaje przykryta jałową chustą. Podczas iniekcji nie można mrugać, dlatego też dla bezpieczeństwa między powiekami umieszcza się rozwórkę. Lek zostaje wprowadzony do gałki ocznej bardzo cienką igłą. Po zabiegu pacjent może widzieć z uczuciem zamglenia, może odczuwać dyskomfort, uczucie wypełnienia oraz obecności ciała obcego pod powieką. Przez pierwsze dni po wykonanej iniekcji zaleca się unikanie wysiłku fizycznego i schylania oraz dbanie o higienę oka. Ważne jest, aby nie trzeć oka, ponieważ sprzyja to rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.

Iniekcja doszklistkowa poprzedzona jest konsultacją kwalifikującą, podczas której odbywa się kontrolne badanie okulistyczne (sprawdzenie ciśnienia w gałce ocznej, zbadanie ostrości pola widzenia) oraz badanie SOCT.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie iniekcji?

Iniekcje przeprowadza się, w przypadkach gdy:

  • u pacjenta zdiagnozowano zwyrodnienie plamki związane z wiekiem postaci wysiękowej. Choroba ta jest znana jest również pod skróconą nazwą AMD. Zaawansowane zmiany prowadzą do bardzo znacznego upośledzenia widzenia.

  • dochodzi do obrzęku plamki spowodowanego cukrzycą (inna znana skrótowa nazwa to DME). Do takich zmian dojść może zarówno typie I jak II cukrzycy. Obrzęk plamki może w trwały sposób pogorszyć wzrok.

  • u pacjenta wystąpił zakrzep żył środkowej siatkówki (CRVO) lub zakrzep gałązki żyły środkowej (BRVO) – przypadłość ta spowodowana jest powstaniem w naczyniu skrzepu krwi. Grozi nie tylko pogorszeniem ostrości widzenia, ale tak jak pozostałe wymienione choroby może doprowadzić do utraty wzroku.

Odpowiednio dobrane leki, które są aplikowane podczas iniekcji doszklistkowej, sprawiają, że możliwe jest ograniczenie rozwoju konkretnych chorób – zwolnienie ich przebiegu oraz wyeliminowanie przyczyn ich powstawania. U zdecydowanej większości z naszych pacjentów dochodzi do poprawy widzenia.

Dlaczego warto zdecydować się na iniekcje w Ocuservice?

W Ocuservice zabiegi iniekcji doszklistkowych wykonujemy od 2006 roku, możemy pochwalić się więc dużym doświadczeniem. Ciągłe szkolenia powodują, że dzięki właściwemu doborowi typu preparatu do postaci choroby oraz systemowi badań kontrolnych uzyskujemy dużą skuteczność leczenia. Opracowana procedura iniekcji skutkuje bardzo niskim odsetkiem powikłań na przestrzeni lat. W naszych gabinetach podajemy tylko sprawdzone i zarejestrowane preparaty (Lucentis, Eylea, Beovu). Miejsce przeprowadzania iniekcji zawsze spełnia normy bezpieczeństwa, co wpływa na poprawność przeprowadzonego leczenia, ale też komfort pacjentów. Jak już wspomniano wcześniej, zanim będzie można przeprowadzić iniekcję doszklistkową, należy odbyć wizytę kwalifikacyjną.

W naszej placówce zarówno konsultacja, jak i zabieg, przeprowadzane są przez świetnych specjalistów: dr Mikołaja Mellera, dr Wojciecha Hajduka oraz przez dr Krzysztofa Zawieję. To lekarze na podstawie badań decydują, jaka substancja i jaki schemat leczenia jest dla danego pacjenta odpowiedni. Zwykle leczenie rozpoczyna się od podania 2-3 dawek leku przez kolejne miesiące. Pozostałe dawki zależą od rodzaju użytej substancji oraz od obecności zmian w badaniach kontrolnych. Decydując się na zabieg w Ocuservice, pacjenci wybierają ośrodek, w którym mogą liczyć na wysokiej jakości produkty, systematyczne kontrolowanie postępu leczenia, stałą opiekę i przede wszystkim możliwość szybkiego kontaktu w razie ewentualnego pogorszenia widzenia lub podejrzenia wystąpienia powikłań.