Czym jest korekta powiek?

Jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie nadmiaru skóry oraz przepuklin tłuszczowych z powiek.

Czym się różni ten zabieg w wykonaniu okulistów, a chirurgów plastyków?

Procedura oraz przebieg są bardzo podobne. Różnica tkwi w pacjentach, którzy są kierowani do przeprowadzenia zabiegu. Okuliści zajmują się osobami mającymi problem z realnie opadającą powieką, która utrudnia patrzenie, zmniejszając pole widzenia.

Kiedy przeprowadzany jest zabieg?

Okulista zaleca plastykę powieki, jeśli pacjent zmaga się z jednym ze schorzeń wpływających negatywnie na widzenie lub komfort pacjenta. Należy do nich ptoza, czyli opadanie górnej powieki, przepuklina tłuszczowa, wiotkość skóry powiek, podwinięcie powieki lub wywinięcie powieki.

Ptoza

Stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale także może ograniczać pole widzenia oraz wywoływać poczucie dyskomfortu. Zależnie od postaci, może występować w jednym lub obu oczach. Schorzenie bywa wrodzone lub pojawia się w starszym wieku.

Wiotkość skóry powiek

Schorzenie objawia się nadmiarem skóry na powiece. W efekcie oko wygląda na zmęczone oraz opuchnięte. Usunięcie nadmiaru skóry poprawia funkcjonowania powiek, ponieważ stają się one lżejsze.

Podwinięcie powieki

Jednym z efektów starzenia jest osłabienie więzadeł powiekowych, a następnie stopniowy zanik tkanek powieki dolnej. W efekcie może dochodzić do podrażniania rogówki rzęsami. Jego korygowanie jest przeprowadzana poprzez zabieg chirurgiczny.

Wywinięcie powieki

Podobnie jak w przypadku podwinięcia powieki, najczęstszą przyczyną problemów jest starzenie się organizmu. Jest powodowanie obniżeniem napięcia mięśnia oka oraz rozciąganiem więzadła powiekowego oraz brzegów powiek. W niektórych przypadkach schorzenie bywa wrodzone oraz występuje po zabiegu chirurgii plastycznej wokół powiek.

Przepuklina tłuszczowa powieki dolnej

Jest widoczna jako uwypuklenie powiek. Może zajmować całą powiekę lub jej część. Powodem powstawania schorzenia jest wypchnięcie tkanki tłuszczowej, która otula oko.