Ostatnimi czasy wiele osób jest zmuszonych do przeprowadzenia chirurgicznej korekty powiek. Zabieg ten jest związany nie tylko z aspektami wizualnymi, ale również zdrowotnymi. Przeprowadzane działania mają na celu usunięcie nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych. Korekta powiek jest przeprowadzana między innymi wówczas, gdy mamy do czynienia z opadnięciem jednej z powiek. Zabieg ten polega na wycięciu wąskiego paska powieki, mniej więcej 2-5 mm od jej brzegu. Bardzo ważną informacją jest fakt, że prowadzone działania nie wymagają hospitalizacji, a pacjent po krótkim czasie obserwacji może wrócić do domu.

Korekta powiek – słów kilka o zabiegu

Chirurgiczna korekta powiek to zabieg, który trwa od 1 do maksymalnie 2 godzin. Przed przystąpieniem do działań chirurg podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe, które powoduje, że zabieg jest niemal nieodczuwalny. Bezpośrednio po zakończonych działaniach powieka może być obolała i spuchnięta, jednak są to w pełni naturalne reakcje na zabieg. Tak naprawdę ostateczne efekty będą widoczne po upływie 1-3 miesięcy.

Przez okres ok. 4 tygodni od przeprowadzonego zabiegu trzeba się mocno oszczędzać. Zakazane jest dźwiganie, a wychodzenie latem na świeże powietrze powinno się odbywać tylko z okularami przeciwsłonecznymi na oczach. Dzięki temu miejsce zabiegu będzie mogło się w możliwie najszybszy sposób zagoić.

Kiedy warto poddać się zabiegowi?

Jednym z powodów poddania się zabiegowi powiek jest wiotkość skóry. Objawia się ona nadmiarem skóry na powiece, przez co oczy wyglądają na opuchnięte i zmęczone. Wycięcie nadmiaru skóry nie tylko poprawia wygląd powiek, ale oprócz tego poprawia również ich funkcjonowanie. Jest to związane przede wszystkim z tym, że po zabiegu są lżejsze.

Innym powodem do przeprowadzenia zabiegu jest przepuklina tłuszczowa dolnej powieki. Dolegliwość ta może obejmować całą powiekę lub tylko jej część. W większości sytuacji przepuklina tłuszczowa jest związana z wiekiem. Z czasem dochodzi bowiem do osłabnięcia napięcia mięśnia, a to oznacza, że skóra pod okiem nie jest już tak jędrna jak dawniej. Tkanka tłuszczowa zostanie wypchnięta, co powszechnie określamy mianem “worków pod oczami”.

Bardzo często się zdarza, że zabieg powieki jest konieczny do przeprowadzenia ze względu na ptozę, czyli opadnięcie górnej powieki. Dolegliwość ta jest związana ze zmniejszeniem się szpary powiekowej, co ostatecznie prowadzi nie tylko do nienaturalnego wyglądu twarzy, ale również do ograniczenia pola widzenia. Może to mieć negatywne konsekwencje podczas wykonywania codziennych czynności.

Podwinięcie i wywinięcie się powieki – na czym polega?

W wyniku starzenia się organizmu następuje osłabienie napięcia więzadeł powiekowych i zanik tkanek powieki dolnej. Powoduje to, że powieka ta jest teraz bardziej elastyczna i może się podwijać w kierunku gałki ocznej. Podwijająca się powieka może bardzo mocno podrażnić oko wywołując łzawienie i przymglenie uniemożliwiające normalne widzenie. Dolegliwość ta powinna być leczona, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do poważnych zmian chorobowych oka. Leczenie polega na wycięciu fragmentu skóry powieki, co będzie miało na celu odtworzenie prawidłowego ułożenia brzegu powieki.

Zdarza się, że u osób starszych dochodzi również do wywinięcia się powieki, co również jest związane z procesem starzenia się skóry. W momencie, gdy napięcie mięśnia okrężnego oka się obniża, brzeg powieki dolnej nie przylega do powierzchni gałki ocznej. Dolegliwość znana pod nazwą Ektropion może wystąpić również z przyczyn wrodzonych lub też w skutek przeprowadzonego leczenia chirurgicznego powieki. Dolegliwość ta niesie za sobą szereg dolegliwości, takich jak podrażnienie oka, łzawienie czy nawet pojawienie się stanów zapalnych oka. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby nie zwlekać z leczeniem i możliwie najszybciej poddać się zabiegowi. Odwinięcie powieki wymaga pilnej diagnostyki i leczenia. Podstawową i niezbędną metodą jest leczenie chirurgiczne. Tylko ono gwarantuje zażegnanie dolegliwości.