Angiografia fluoresceinowa

Angiografia Fluoreceinowa, w skrócie określana jako AF, to badanie, które polega na dożylnym podaniu barwnika, działającego jako kontrast fluoresceiny, a następnie wykonanie serii zdjęć. Przeprowadza się je w celu dokonania oceny naczyń siatkówki w biegunie tylnym oraz na obwodzie siatkówki.

W jaki sposób wykonywane jest badanie?

Proces zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem oraz badania ostrości wzroku. W tym czasie specjalista zadaje pytania o przebyte choroby nerek oraz układu krążenia. Uzyskanie tej wiedzy jest niezbędne ze względu na konieczność podania kontrastu.

Ważne jest także, by pacjent maksymalnie na tydzień wcześniej przeprowadził badanie poziomu kreatyniny, czyli parametru pozwalającego na przeprowadzenie oceny pracy nerek.

Następnie pacjentowi podawane są krople rozszerzające źrenice. Są one aplikowane do czasu, aż źrenice osiągną odpowiedni rozmiar.

Do żyły pacjenta zakładany jest wenflon i wykonywana jest seria zdjęć.

Chociaż całość badania trwa około 15 minut, pobyt w placówce może trwać nawet do dwóch godzin.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Ze względu na to, że po przeprowadzeniu badania pacjent nie może prowadzić pojazdu, powinien przybyć do placówki z osobą towarzyszącą, która poprowadzi auto lub skorzystać z innych form transportu. Przed badaniem pacjent może jeść i pić oraz przyjmować swoje leki.

Jeśli pacjent dysponuje dokumentacją medyczną dotyczącą chorób jego oczu lub schorzeń towarzyszących, powinien zabrać ją na badanie.

O czym należy pamiętać?

Przeprowadzenie badania AF jest możliwe dopiero pół roku po przejściu zawału serca. Badanie radiograficzne jest wykonywane dopiero 48 godzin po badaniu AF.

Wyniki analizy krwi i moczu mogą być nieprawidłowe nawet trzy lub cztery dni po wykonaniu badania.

Wskazania do przeprowadzenia badania

Do najczęstszych powodów wykonania badania zaliczane jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, cukrzyca, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, zakrzep gałązki żyły środkowej siatkówki, centralna surowicza choroideterinopatia oraz znamiona barwnikowe.

Przykład dokumentacji badania AF